آب تصفیه کن ، تسویه آب ، تصویه آب یا تصفیه آب

آب تصفیه کن بگوییم یا دستگاه تصفیه آب

0 1,086

کاهش کیفیت آب آشامیدنی در سال های اخیر، نام دستگاه های تصفیه آب را بر سر زبان ها انداخت و برای اکثر مردم و خانواده ها، دستگاه تصفیه آب تبدیل به یک ابزار آشنا و دوست داشتنی گردید. اما عده ای این دستگاه ها را آب تصفیه کن یا آب شیرین کن می نامند و در زمان نگارش نیز به اشتباه تصویه آب یا تسویه آب می نویسند. برای اینکه اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنید، ادامه مطلب را از وبلاگ زلال آب دنبال نمایید.

عبارت آب تصفیه کن یا آب شیرین کن تا چه اندازه صحیح است؟

تصفیه آب به لاتین Water Treatment به فرآیندی گفته می شود که کیفیت آب را بهبود می دهد تا بتوان آن را برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار داد. درست متوجه شده اید! عبارت تصفیه آب از لحاظ کیفی و هدف از انجام آن می تواند معانی مختلفی به خود بگیرد. باید دید هدف نهایی شما از تصفیه آب چیست؛ آشامیدن، تامین آب صنعتی، آبیاری یا غیره.

تصفیه آب آلاینده ها و اجزای نامطلوب موجود را حذف می کند، به طوری که آب برای استفاده موردنظر مناسب می شود. از جمله مهمترین موادی که در طول فرایند تصفیه آب آشامیدنی حذف می شوند می توان به جامدات معلق، باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها، قارچ ها، فلزات سنگین و مواد مضر اشاره نمود.

فرایند های مربوط به حذف آلاینده ها شامل فرایند های فیزیکی مانند ته نشینی، فرایند های شیمیایی مانند انعقاد و فرایندهای بیولوژیکی مانند حذف شن و ماسه است. با این حال می توان این فرایند را با تعابیری مانند آب تصفیه کن یا آب شیرین کن توصیف کرد اما وسیله ای که این کار را به نحو احسن انجام داده و سختی آب را طبق استاندارد های بهداشتی جهانی کاهش می دهد، دستگاه تصفیه آب نام دارد.

تسویه آب یا تصفیه آب

در زبان فارسی به لحاظ نزدیک بودن آواهای حروف، اشتباه های رایج و مصطلح زیادی دیده می شود اما گاهی درباره تشخیص درستی و نادرستی برخی از کلمات ابهاماتی وجود دارد، نمونه اش هم همین عبارات تسویه آب یا تصویه آب یا آب تصفیه کن که برخی از کاربران را به اشتباه انداخته است.

ابوالحسن نجفی به عنوان یکی از اساتید فقید زبان شناسی در کتاب “غلط ننویسیم” به طور اختصاصی به بررسی عبارات تسویه و تصفیه پرداخته است. ریشه کلمه تصفیه عربی بوده و به معنای پاک کردن و پالوده کردن می باشد اما عبارت تسویه یعنی مساوی کردن و یکسان کردن که برای امور مالی به کار می رود.

اما می رسیم به عبارت تصویه آب که علاوه بر ایراد معنایی در املا زبان فارسی هم اشتباه است. چراکه ما کلمه ای به نام تصویه نداریم و در هیچکدام از فرهنگ لغت های زبان فارسی معنایی برای آن ذکر نشده است. بنابراین عبارات تسویه آب و تصویه آب نیز بنا بر توضیحات بالا رد می شوند.

اگرچه عبارت آب تصفیه کن از لحاظ مفهوم ایرادی ندارد اما تصفیه آب صحیح ترین واژه برای این فرایند (چه از لحاظ دستور زبان و چه اهل فن این حوزه) شناخته می شود و این عبارت مرسوم مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی کوتاه دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب به مرور زمان دچار تغییرات گسترده ای شده اند و امروزه شاهد نسل جدیدی از آن ها مبنی بر فناوری اسمز معکوس RO می باشیم. این نوع دستگاه ها که به دستگاه آب تصفیه کن نیز معروفند، به صورت معمول از 6 فیلتر استفاده می کنند که قابلیت اضافه کردن برخی فیلترهای دلخواه برای آن ها نیز وجود دارد. فرایند تصفیه آب با کمک فناوری RO به صورت کامل و تخصصی جهت نوشیدن انجام می پذیرد و تاکنون به عنوان بهترین روش توسط محققین معرفی شده است.

معرفی کوتاه دستگاه تصفیه آب

شرکت ها و کمپانی های معروف زیادی در حوزه تولید انواع دستگاه آب تصفیه کن فعالند، برای مشاهده محصولات آن ها می توانید به صفحه دستگاه تصفیه آب در فروشگاه زلال آب مراجعه کنید.

خرید دستگاه تصفیه آب

در پایان

امیدواریم که مطلب آب تصفیه کن ، تسویه آب ، تصویه آب یا تصفیه آب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما می توانید مطالب بیشتری را با جستجویی کوتاه در زلال آب بخوانید و اطلاعات بیشتری را در حوزه تصفیه آب بدست آورید. بخش نظرات بستر خوبی را برای  تبادل مباحث و طرح سوالات شما فراهم کرده است، بنابراین با درج کامنت از کمک های مشاورین فنی ما بهره جویید. در صورتی که مطلب بالا به اندازه کافی رضایت شما را جلب کرد، آن را در رسانه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک گذاشته و ایشان را از برخی اصطلاحات غلط رایج آگاه کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.