از سنگ کلیه چه می دانیم؟

0 58

واقعیت این است که علاوه بر کم نوشیدن آب، عدم استفاده از آب سالم یکی از مهمترین دلایل ایجاد سنگ کلیه است. سنگ کلیه جسم سختی است که از کانی ها و مواد معدنی موجود در ادرار ساخته می شود.

در حقیقت هر روزه سنگ ریزه های کوچکی در کلیه ساخته می شود و در صورتی که کمتر از 2 میلیمتر باشند هیچ گونه علائمی نداشته و به راحتی دفع می شوند.

اما قسمت دردناک آن مربوط به زمانی است که اندازه این سنگ ریزه ها به بیشتر از 3 میلیمتر رسیده و دردهای نا متعارفی را ایجاد می نماید.

این مسئله زمانی بحرانی تر خواهد شد که املاح و سختی آب مصرفی ما بالاتر از استاندارد باشد. متاسفانه به علت  اینکه سختی آب های شهری بالا بوده احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

به طور كلى افرادى كه از آب آشاميدنى سالم استفاده ميكنند و بدن آنها دچار كم آبى نباشند و يا از دستگاه تصفيه آب استفاده ميكنند كمتر به بيمارى سنگ كليه دچار ميشوند.

در واقع کلیه وظیفه تنظیم و تصفیه میزان املاح موجود در خون را بر عهده داشته و املاح اضافی را از طریق ادرار دفع می نماید. هنگامی که تعادل این املاح به هم بریزد سبب ایجاد سنگ کلیه خواهد شد. البته عوامل وراثتی و خانوادگی احتمال ایجاد سنگ کلیه در فرد را افزایش می دهد.

سنگ كليه با علائمى همچون درد شكم و پهلو در ابتدا شناسايى ميشود و سپس به وسيله تصوير بردارى با اشعه ايكس  يا سی تى اسكن شناسايى ميشود.

استفاده از دستگاه تصفیه آب میزان املاح مضر در آب را کاهش داده و گل و لای و مواد شیمیایی مضر در آب را حذف می نماید و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد. فرایند تصفیه آب، ذرات معلق در آب را گرفته و آبی زلال و شفاف در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

اما تا چه اندازه آب تصفیه نشده احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش خواهد داد.

ویدیویی آماده نموده ایم که شما را بیشتر با علل ایجاد و راه های تشخیص و درمان این عارضه آشنا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.