بررسی بحران کم آبی با پدر علم آبشناسی ایران

0 160
امروزه وضعیت بحرانی آب در کشور تحت تاثیر عواملی همچون مصرف بی رویه آب، کاهش باران و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی ایجاد شده است. بحران حاضر، کشور را با مشکل تامین آب آشامیدنی خصوصا در مناطق جنوبی کشور روبرو نموده است. همان مقدار آبی هم که وجود دارد مناسب آشامیدن نبوده و سختی بالایی داشته و نیاز به تصفیه آب احساس می شود.

ویدیویی را آماده نموده ایم که در آن جناب پرفسور عزت الله رییسی اردکانی، پدر علم آبشناسی به گفتگو پیرامون بحران کم آبی کشور پرداخته اند.

پرفسور عزت الله رئیسی اردکانی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شيراز و دكتري در مهندسي آبشناسي را از دانشکده مهندسی دانشگاه ايالتي كلرادو آمريكا اخذ نمود. از سال ۱۳۶۱ تا کنون استاد گروه آبشناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز است. فعالیت های آموزشی و پژوهشی او شامل ۵۲ مقاله ، ۷کتاب، ۴۱ مقاله در کنفرانس بین المللی، ۱۰۸ مقاله در کنفرانس های داخلی، استاد راهنمای ۵۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰ دانشجوی دکتری می باشد. او در سه دوره ۵ ساله متوالی دبیر قطب زمین شناسی (مرکز عالی تحقیقات) زیست محیطی بوده که تنها قطب در رشته زمین شناسی در ایران است. او بینانگذار کارشناسی ارشد و دکتری آبشناسی در ایران می باشد. آب نوشیدنی سالم بدن را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مصون نگه می دارد و حافظ سلامت بدن خواهد بود. اهمیت آب نوشیدنی سالم بر کسی پوشیده نیست و امروزه در بسیاری از مناطق دنیا استفاده از دستگاه تصفیه آب به امری مرسوم تبدیل شده است. با این حال بحران کم آبی در کشور ما را با کمبود آب سالم جهت نوشیدن روبرو نموده است. اما چه تمهیداتی برای مقابله با این بحران اندیشیده شده است؟ پرفسور عزت الله رئیسی راهکارهایی را پیشنهاد نموده که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.