تاریخچه تصفیه آب شیراز

0 448

تاریخچه تصفیه آب شیراز

شرکت آب و فاضلاب شیراز با نام سابق دستگاه آب شیراز با هدف تامین آب آشامیدنی سالم به همت دکتر محمد نمازی در سال 1324 پایه گذاری گردید و خدمات بی سابقه ای را در جهت تصفیه آب شیراز ارائه نمود. شهر تاریخی شیراز به عنوان نخستین شهر مجهز به سیستم لوله کشی آب در ایران شناخته می شود. طرح لوله کشی آن مشتمل بر لوله کشی های اصلی و ساختمان حوض تصفیه خانه شیراز بود و از آب دو رشته قنات خیر آباد و رضا آباد در غرب شیراز جهت تامین آب استفاده می گردید. باید اضافه نمود که دستگاه آب شیراز در آن زمان حدود 6000 مشترک داشت.

مشاورین انگلیسی پس از انجام مطالعات و بررسی آب قنات ها دریافتند که این آبها آلوده بوده و نیاز به تصفیه آب این دو رشته قنات احساس می شود. همچنین به این نتیجه رسیدند که آب این دو رشته قنات جوابگوی مشترکین در آینده نخواهد بود.

بدین ترتیب پس از تهیه ی طرح های مختلف، حفر چاه های عمیق در دوازدهم اردیبهشت سال 1331 در دستور کار دستگاه آب شیراز وقت قرار گرفت.

با پیشرفت این طرح در سال 1357 آب از طریق چاه های آبرفتی منطقه ضد عفونی می شد و بعد از تصفیه آب، در مخزن 25000 متر مکعبی ابیوردی ذخیره می شد. جالب است که بداند تصفیه آب شیراز چیزی در حدود 70000 مشترک را در آن زمان آب رسانی می نموده است.

 

زلال آب

 

اقدمات بنیادی جهت توسعه سیستم آبرسانی شیراز

در آن سال ها با رشد جمعیت شهر و افزایش روزافزون مهاجرت به شهر شیراز مشکلاتی برای سیستم آب رسانی شهر به علت عدم رشد هماهنگ افزایش جمعیت شهر و توسعه تاسیسات آب بوجود آمد.

پس از انجام مطالعات تکمیلی، لزوم توسعه شبکه آبرسانی مورد تایید قرار گرفت و مسئولین وقت راه جدیدی یافتند که پیرو آن طرح استفاده از آب سد درودزن واقع در شمال غربی شهر شیراز به ظرفیت معادل 150000متر مکعب برای تصفیه آب شیراز کلید خورد.

بد نیست بدانید در دوران انقلاب فرهنگي اولين خط فاضلاب شيراز نیز با طرح اساتيد دانشگاه توسط دستگاه آب شيراز اجرا شد .لازم به ذكر است خط فاضلاب در شيراز در اواخر دهة 1340 جهت انتقال فاضلاب مجموعة دانشگاهي و خوابگاههاي ارم از اين مجموعه تا رودخانه هاي فصلي خشك احداث گرديد . نام دستگاه آب شيراز در سال 67 به آب مشروب شيراز و سپس به شركت آب و فاضلاب شيراز در سال 1369 تغيير يافت.

اين شركت پس از تصويب اساسنامه در خرداد ماه 1370 به نام شركت آب و فاضلاب فارس ثبت گرديد در سال 1376 آمار مشتركين از مرز 230000 مشترك گذشت و در آن زمان مشكل مشتركين تنها به كمبود ميزان توزيع آب در شبكه محدود نبود ، بلكه نياز به تشكيلاتي كه مستقلاً جهت شهر شيراز ارائه خدمت نمايد ، احساس مي شد . كه اين مهم در ديماه 1376 تحقق يافت و شركت آبفاي شيراز تشكيل شد.

امروزه شرکت آبفای شیراز نقش مهمی در تصفیه آب شیراز ایفا می نماید و در سطح کلان و ماکروسکوپی به تصفیه آب می پردازد.

 

اهمیت دستگاه تصفیه آب در شیراز و سراسر ایران

با رشد جوامع صنعتی و شهری، فلزات سنگین و مواد سمی و فاضلاب های صنعتی وارد آب های زیر زمینی گردیده و استانداردهای تصفیه آب در حال اجرای تصفیه خانه های آب شرب برای رفع این آلودگی ها کافی نمی باشد زیرا اضافه کردن کلر و استفاده از منعقدکننده ها تنها عمل گندزدایی و ضدعفونی را انجام می دهد و متاسفانه آلودگی های صنعتی و شیمیایی در آب باقی می ماند از سوی دیگر ترکیب کلر با مواد آلی موجود در آب باعث تولید تری هالومتانها یا هالوفرها می شود که برای سلامتی انسان خطرناک است..

بنابراین کارشناسان ذیربط توصیه می کنند که برای مقابله با این مشکلات لازم است در نقطه مصرف مجددا آب تصفیه شود و دستگاه های تصفیه آب نیز به همین منظور طراحی و تولید شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.