دستگاه تصفیه آب را بهتر بشناسیم!

0 47

بر اساس محاسبات انجام شده، میانگین مصرف آب برای هر نفر در شبانه روز حدود 300 لیتر می باشد. از سوی دیگر با توجه به اینکه تصفیه آب کامل در حجم بالا نیازمند فناوری پیچیده و گران قیمت است، برای دولت مقرون به صرفه و منطقی نخواهد بود. بنابراین برای تامین آب شرب از منعقد کننده ها و همچنین یک ضدعفونی کننده قوی به نام کلر در فرایند تصفیه آب استفاده می شود.
علاوه بر اینکه نقش کلر در ایجاد بیماری ها و امراض مختلف در سال های اخیر هویدا شده است، احتمال آلودگی آب ها از طریق لوله های انتقال آب نیز وجود دارد. معضل آلاینده های محلول در آب همچون کچ، فلزات سنگین و غیره نیز همچنان پابرجاست که همین آلاینده های تصفیه نشده زمینه بروز بسیاری از بیماری ها می باشد. بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته در جهان، بهترین شیوه برای اطمینان از سلامت آب، کنترل و تصفیه آن در لحظه مصرف می باشد و دستگاه های تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس (RO) نیز به همین منظور طراحی و تولید گردیده اند.

مختصری در مورد عملکرد دستگاه تصفیه آب

در این دستگاه ها پس از انجام مراحل اولیه تصفیه آب توسط فیلترهای پیش تصفیه، آب با فشار یک پمپ برقی از میان غشاء نیمه تراوای ممبران عبور داده می شود و در این مرحله، کلیه ی آلودگی های احتمالی آب حذف می شود. (ممبران دارای منافذی به اندازه یک ده هزارم میکرون می باشد که مانع از عبور هرگونه آلودگی یا باکتری و ویروس می گردد.)

پس از عبور آب از این فیلتر، رسوبات و آلودگی های باقیمانده در پشت دیواره غشاء ممبران به صورت آب غلیظ به شیر پساب هدایت می شود و از سمت دیگر آب تصفیه شده آماده مصرف به تانک ذخیره هدایت می گردد.

هنگام باز کردن شیر برداشت، آب ذخیره شده در مخزن ابتدا از فیلتر پنجم (پست کربن) عبور می نماید تا هرگونه رسوب یا بوئی که در اثر نگهداری در تانک ذخیره ایجاد شده، برطرف گردد.

به توصیه سازمان های مسئول، در سال های اخیر فیلتر دیگری به نام فیلتر مینرال نیز به این دستگاه ها افزوده شده که وظیفه آن بازگرداندن املاح مفیدی است که احتمالا در اثر فرایند تصفیه آب، حذف شده باشند.

مشخصات معمول دستگاه تصفیه آب

ظرفیت تولید:

50 گالن آب تصفیه شده در شبانه روز معادل 193.75 لیتر

برق مصرفی:

220 ولت 50 هرتز به همراه ترانسفرمور تبدیل

فشار خروجی آب:

بین 5 تا 8 psi

تانک ذخیره:

تانک ذخیره دستگاه های تصفیه آب متفاوت می باشد، اما معمولا مخزن های 3.2 گالن یا 4 گالن استفاده می شود.

وزن خالص(دستگاه و تانک ذخیره):

حدود 9.5 تا 12 کیلوگرم

ابعاد دستگاه:

حدود 51 ارتفاع*23 عمق*37 طول

ابعاد تانک ذخیره:

حدود قطر27*ارتفاع39

*ارقام و اعداد مربوط به وزن و ابعاد دستگاه و تانک ذخیره حدودی می باشد و برای هردستگاه تفاوت دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.