عوامل دور ریز زیاد آب فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی

خروجی پساب دستگاه تصفیه آب

0 1,951

دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش جداگانه ای را در فرایند تصفیه آب ایفا می کنند. زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب ناشی از عدم عملکرد صحیح محدودکننده فاضلاب یا شیر فلو (Restrictor) می باشد. فرایند عیب یابی دستگاه نیازمند تجربه و دانش کافی در حوزه تصفیه آب است.

اطلاعاتی که امروز از فروشگاه زلال آب در اختیار شما قرار می گیرد، جهت مرتفع نمودن مشکل زیاد بودن خروجی پساب در دستگاه تصفیه آب کمک می کند. همچنین با مراجعه به بخش آموزش سایت می توانید از جدیدترین روش های تعمیر دستگاه تصفیه آب باخبر شوید.

علت زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب چیست؟

محدود کننده فاضلاب دستگاه تصفیه آب وظیفه کنترل پساب دستگاه را بر عهده دارد. اما گاهی این قطعه به خوبی وظیفه خود را انجام نداده و سبب زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خواهد شد. دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس با استفاده از تامین فشار آب در پشت فیلتر ممبران و کنترل خروجی فاضلاب، می تواند بازده مناسبی داشته باشد. به همین دلیل «محدودکننده جریان» نقش مهمی در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس دارد.

آب با فشار زیادی وارد محفظه ممبران شده و در پشت فیلتر ممبران انباشته می شود. در صورتیکه مسیر خروجی کاملا باز باشد، کل این آب خارج شده و دیگر امکان معکوس شدن جریان اسمزی وجود ندارد. برای همین یک محدود کننده فاضلاب، در مسیر خروجی قرار داده شده تا حجم آب پساب محدود شود. با این عمل فشار پشت ممبران افزایش یافته و عمل جداسازی ناخالصی ها به درستی انجام می شود.

اثر عملکرد کپسول فلو بر زیاد بودن خروجی آب فاضلاب

محدود کننده فاضلاب بر اساس میزان آبی شناسایی می شود که در هر دقیقه از آن خارج می شود، به عبارت ساده زیاد بودن آب خروجی فاضلاب ارتباط مستقیمی با کپسول فلو دارد. به عنوان نمونه محدود کننده ۳۰۰ به این معنی است که در هر دقیقه تنها به ۳۰۰ سی سی پساب اجازه خروج می دهد. در صورتیکه این قطعه از دستگاه تصفیه آب حذف شود، در هر دقیقه 1/4 اینچ (حدود 4 لیتر) آب وارد فاضلاب خواهد شد.

اثر عملکرد کپسول فلو بر زیاد بودن خروجی آب فاضلاب

 

نوع محدود کننده حتما باید توسط کارشناس تصفیه آب و با توجه به ظرفیت فیلتر ممبران، عمر فیلتر ممبران، فشار پمپ و سختی آب ورودی تعیین شود. اما به طور معمول نوع آن بر اساس ظرفیت فیلتر ممبران تعیین می گردد. به عنوان مثال در دستگاه های تصفیه آب خانگی که عموما از ممبران 50 گالن بهره می برند، از محدود کننده 300 استفاده می شود و در صورتیکه ظرفیت فیلتر ممبران 75 گالن باشد، محدود کننده 400 نصب می گردد.

رفع مشکل خروجی پساب دستگاه تصفیه آب

محدود کننده فاضلاب دستگاه تصفیه آب در انواع 300 تا 2000 تولید می شود که با بالارفتن عدد آن، میزان آب خروجی نیز بیشتر خواهد شد. زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب نشان دهنده عملکرد نامطلوب کپسول محدود کننده جریان خواهد بود. ممکن است این قطعه به علت عدم تعویض به موقع فیلترها کیپ شود یا مقدار آب خروجی از آن، کمتر از حد معمول شود که نهایتا باعث خرابی فیلتر ممبران و استهلاک قطعات برقی خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود برای رفع مشکل خروجی پساب دستگاه تصفیه آب در هنگام انجام سرویس های دوره ای، صحت عملکرد این قطعه ی مهم نیز کنترل گردد و ترجیحا هر 2 سال یکبار تعویض گردد. تعویض این قطعه نیز بسیار راحت می باشد؛ کافی است که قطعه قبلی از محل خود جدا شود و محدودکننده فاضلاب جدید به جای آن نصب شود تا مشکل زیاد بودن آب خروجی فاضلاب رفع شود. اما نکته مهم این است که به فلش مشخص کننده جریان توجه شود.

خرید محدود کننده فاضلاب

شما می توانید جهت رفع ایراد زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب نسبت به خرید محدود کننده فاضلاب اقدام نمایید و نوع متناسب آن با فیلتر ممبران خود را انتخاب کنید. شما با چند کلیک و به آسانی می توانید این قطعه را خرید کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

جمع بندی

امیدواریم که مطلب زیاد بودن آب خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب مورد توجه شما قرار گرفته باشد، وبلاگ زلال آب موضوعات مختلفی را در دل خود جای داده که هر کدام خواندنی می‌باشند. بخش آموزش پر شده از موضوعات متنوع که به افزایش دانش شما در زمینه های مختلف کمک می‌کند. با اشتراک گذاری این مطلب در رسانه‌های اجتماعی دوستان خود را از این موضوع جذاب آگاه کنید. در پایان نظرات خود را با درج کامنت در مورد مسائل مطرح شده با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.