سختی آب مطلوب

0 238

در مورد سختی آب مطلوب آشامیدنی اعداد و ارقام مختلفی مطرح شده، اما به راستی کدام عدد مورد اطمینان است! سختی آب یکی از پارامترهای مهم سلامتی آب می باشد که بررسی میزان آن، یکی از نکات مهمی است که همواره به مشترکان خود یادآوری می نماییم.

سختی آب یکی از مهمترین عوامل موثر بر گوارایی آب است. در واقع سختی آب به میزان املاح از جمله کاتیون های کلسیم، منیزیم، استرانسیم، آهن، آلومینیوم، منگنز و مس که به صورت محلول در آب با آنیون های بیکربنات، کربنات کلرور، سولفات، سیلیکات و نیترات وجود دارند، اطلاق می گردد و در صورتی که میزان این عناصر در آب بالا باشد، آب دارای درجه سختی بالاتری خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سختی آب و اثر آن بر گوارایی آب روی عنوان روبرو کلیک نمایید>> دلایل تلخی آب تصفیه شده

ملموس ترین نمونه سختی آب که به صورت ظاهری در زندگی روزمره مان با آن روبرو هستیم، رسوب در کتری و سماور است که حساسیت های فراوانی در خصوص بیماری های کلیوی و سنگ کلیه ایجاد نموده است. همچنین سختی بالای آب، طعم و مزه مطبوع مواد غذایی و نوشیدنی هایی از قبیل چای و قهوه را تحت تاثیر قرار می دهد و حس ناخوشایندی را ایجاد می نماید.

زلال آب

بسیاری از مشکلات بهداشتی که در کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته گسترش پیدا کرده، ناشی از آب های آلوده و کمبود آب آشامیدنی سالم می باشد.

در کشور ما میزان سختی آب را بر حسب میلی گرم در لیتر(mg*l) بیان می نمایند و یک درجه سختی معادل یک میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم است.

آب ها نیز از منظر سختی دارای طبقه بندی هستند که به شرح زیر معین شده است:

  • آب های سبک : میزان سختی بین 0 تا 75 میلی گرم در لیتر بر حسب کربنات کلسیم (Soft water)

  • آب های نیمه سخت: میزان سختی بین 75 تا 150 میلی گرم در لیتر بر حسب کربنات کلسیم (Moderately hard water)

  • آب های سخت: میزان سختی بین 150 تا 300 میلی گرم در لیتر بر حسب کربنات کلسیم (Hard water)

  • آب های بسیار سخت: میزان سختی بیش از 300 میلی گرم د رلیتر بر حسب کربنات کلسیم (Very hard water)

 

سختی آب همواره بر سلامت آب آشامیدنی شما موثر بوده و آب دارای سختی بالا، بدن را دچار مشکلاتی ساخته و موجب بیماری خواهد شد.

 

اما میزان استاندارد سختی در آب:

طبق استاندارد شماره 1053 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ویرایش 5 مورخه 11/12/1388 حداکثر میزان سختی آب مطلوب را 200 میلی گرم در لیتر بر حسب کربنات کلسیم اعلام نموده است. گاها نیز ارقامی دیگر از سوی موسسات غیر رسمی، شرکت ها یا حتی فروشگاه های تصفیه آب اعلام می گردد که قابل استناد نبوده و ارزشی از نظر علمی ندارد.

از آنجا که سازمان بهداشت جهانی به صورت واضح عدد بخصوصی را جهت میزان مجاز سختی آب معرفی نکرده اما اخبار غیر رسمی از سوی این سازمان مقدار سختی آب مطلوب آشامیدنی را رقمی بین 50 تا 120 میلی گرم در لیتر بر حسب کربنات کلسیم اعلام نموده است.

آبی که از دستگاه تصفیه آب استحصال می شود دارای سختی حدودی بین 30 تا 180 میلی گرم در لیتر می باشد که با انجام تغییراتی می توان آن را به عدد دلخواه و مطمئنی رساند. البته که باید با توجه به شرایط سلامت بدن شما، میزان سختی آب مطلوب مربوط به خودتان را تنظیم نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آب آشامیدنی و اهمیت دستگاه تصفیه آب روی عنوان روبرو کلیک نمایید>> آب آشامیدنی و اهمیت دستگاه تصفیه آب

مطمئن ترین روش بدست آوردن سختی آب:

یکی از ساده ترین روش های پی بردن بر میزان سختی آب، میزان کف صابون در آب است به گونه ای که هرچه میزان سختی آب بالاتر باشد، صابون کف کمتری در آب تولید خواهد نمود.

روش بالا به اندازه کافی مطمئن نبوده و در مقیاس های بالا کاربرد دارد اما آنچه که مربوط به سلامت بدن خواهد بود رقم دقیقی از سختی آب مورد نیاز است.

دقیق ترین و مطمئن ترین روش سنجش میزان سختی آب استفاده از دستگاه دیجیتالی TDS سنج می باشد که مرغوب ترین نمونه تایوانی این دستگاه نیز در فروشگاه اینترنتی زلال آب موجود می باشد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مضرات و فواید سختی آب یک مبحث جداگانه و جالب است که بنا داریم در مقاله دیگری به صحبت در مورد آن بپردازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.