Get Your FREE The Beginners Guide to SEO

In a fast-paced, dynamic field such as SEO, it is crucial to stay well-informed. Even seasoned SEO experts understand the need to keep on learning lest they become obsolete. Emerging trends. Algorithmic changes. Technological advancements. These are some of the few things every SEO professional should be watching out for. But if you haven’t been keeping an eye on these for whatever reason, don’t worry. We’ve got your covered.

Download Now

3 روش تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

روش های بررسی عیوب فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

0 1,298

حفظ عملکرد مطلوب دستگاه تصفیه آب در گرو این است که قطعات به کار رفته در آن به خوبی از عهده وظایف خود برآیند. تشخیص خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب از آنجایی اهمیت دارد که اطلاع از آن می تواند دستگاه را از آسیب جدی محفوظ دارد. هر کدام از قطعات به کار فته در آن اعم از فیلترهای مراحل مختلف تصفیه، پمپ و یا حتی گیج فشار اثر مستقیمی بر صحت عملکرد دستگاه دارند. حتما این سوال برایتان پیش آمده که خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب تا چه اندازه می تواند به شما کمک کند. ما امروز در وبلاگ سون هاست در یک بررسی تخصصی به ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت.

تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب چه اهمیتی دارد؟

فیلتر ممبران که به تعبیری از آن به عنوان قلب تپنده دستگاه تصفیه آب نام برده می شود، بر میزان کیفیت آب خروجی تصفیه شده از دستگاه اثر قابل توجهی دارد. بنابراین تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب می تواند عملکرد مطلوب دستگاه و کیفیت خروجی آب را تضمین نماید. جالب اینکه بدانید فیلتر ممبران که به نام فیلتر RO هم از آن یاد می شود به علت دارا بودن منافذ بسیار ریز (حدود 0.0001میکرون) نقش مهمی در حذف عوامل بیماری زا و ذرات ریز خطرناک موجود در آب دارد.

امروزه فیلترهای ممبران با شیت(sheet) های مختلفی تولید و با برندهای گوناگون به بازار ارائه می شود. جهت مشاهده انواع فیلتر ممبران و خرید اینترنتی به روی دکمه زیر کلیک نمایید.

خرید فیلتر ممبران

این فیلتر در دستگاه های تصفیه آب به عنوان فیلتر مرحله چهارم مورد استفاده قرار می گیرد و در یک محفظه مخصوص قرار داده می شود که در شکل زیر مشاهده می گردد.

محفظه ممبران

برخی برند های مشهور فیلتر ممبران:

 • FILMTEC
 • TORAY
 • AQUA
 • VONTRON
 • FLUXTEK
 • EASYWELL
 • NARSIS

زمان تعویض فیلتر ممبران

عمر و زمان تعویض فیلتر ممبران به پارامترهای مختلفی وابسته است که از مهمترین آن ها می توان به عوامل زیر نام برد:

 1. میزان آب مصرفی(به روی هر فیلتر ممبران ظرفیتی بر حسب گالن نوشته شده است.)
 2. کیفیت آب محل سکونت
 3. عملکرد صحیح فیلترهای پیش تصفیه
 4. کیفیت مواد به کار رفته در فیلتر ممبران

به طور معمول در محدوده خانگی و در صورتی که کیفیت آب محل سکونت شما مناسب باشد، حدود 2 سال عمر کاری دارند. البته که کیفیت آب محل سکونت عامل مهمی بر میزان عمر فیلتر ممبران خواهد داشت. خرابی فیلتر ممبران در صورتی که به اثبات برسد، عمر کاری فیلتر را کاهش می دهد و زودتر به تعویض فیلتر نیاز پیدا خواهید کرد.

تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران

تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران

برای تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب، ابتدا شیر مخزن و شیر میکس دستگاه را به طور کامل ببندید. حال برای اینکه به صورت مستقیم آب تصفیه و خارج گردد، شیر برداشت تعبیه شده روی سینک را باز نمایید. پس از مدت کوتاهی(در حدود چند دقیقه) آب باقی مانده نیز به طور کامل تخلیه میگردد و آبی که مستقیما توسط فیلتر ممبران مورد تصفیه قرار می گیرد، در دسترس قرار خواهد گرفت.

در این مرحله زمان بررسی میزان سختی آب فرا رسیده است. اگر دستگاه سختی سنج در اختیار دارید، به آسانی قادر به انجام مراحل باقی مانده تست فیلتر ممبران خواهید بود.

جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد دستگاه سختی سنج به لینک زیر مراجعه فرمایید.

خرید دستگاه سختی سنج

کافی است که با دستگاه سختی سنج میزان سختی آب را اندازه گیری کنید. اگر سختی آب خروجی کمتر از 120 بود، فیلتر ممبران ایرادی ندارد و قابل استفاده خواهد بود. (به شرطی که تاریخ انقضا فیلتر ممبران به پایان نرسیده باشد و حجم آب خروجی قابل قبول باشد.)

اما در صورتی که میزان سختی آب بالاتر از 120 بود، زمان تعویض فیلتر ممبران شما فرارسیده است. (البته در بعضی مواقع خرابی هوزینگ ممبران نیز موجب بالا رفتن سختی آب می شود.)

روش دوم تست کردن عیب فیلتر ممبران

اما مشکل زمانی پیش می آید که دستگاه سختی سنج در اختیار ندارید. در این صورت باید از روش های نامطمئن تر برای تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران استفاده نمایید. اولین و مهترین آنها، کنترل میزان حجم آب خروجی شیر برداشت است، بدین ترتیب که اگر آب به صورت قطره قطره و یا باریکه ی کمی از آب بود، احتمالا فیلتر ممبران شما معیوب شده و اصطلاحا کیپ کرده است.

در این صورت تعویض فیلتر ممبران امری قطعی می باشد و در صورت تعویض نکردن فیلتر سایر قطعات به کار رفته در دستگاه تصفیه آب از جمله پمپ دچار خرابی می گردد. ضمنا مراحل تصفیه به صورت کامل صورت نمی پذیرد و آب سالمی در اختیار نخواهید داشت.

روش سوم بررسی عیوب فیلتر ممبران

روش دیگری نیز وجود دارد و برای اجرای آن توصیه میشود شیر میکس را کاملا ببندید و مخزن را خالی کنید ، برای چند روز از این آب استفاده نمایید و اگر کتری و سماور رسوب میگیرد ، طعم آب مطلوب نیست و… بهتر است این فیلتر را تعویض نمایید.

امیدواریم که مطلب علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب مورد توجه شما قرار گرفته باشد، وبلاگ زلال آب موضوعات مختلفی را در دل خود جای داده که هر کدام خواندنی می‌باشند. بخش آموزش پر شده از موضوعات متنوع که به افزایش دانش شما در زمینه های مختلف کمک می‌کند. با اشتراک گذاری این مطلب در رسانه‌های اجتماعی دوستان خود را از این موضوع جذاب آگاه کنید. در پایان نظرات خود را با درج کامنت در مورد مسائل مطرح شده با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.