نماد CE

0 128

نماد CE به عنوان یک علامت تضمینی به کار گرفته شده و به منظور رعایت الزامات اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه اقتصادی اروپا(EEA) تولید یا به فروش می رسند، ارائه شده است. محصولی که موفق به اخذ این آرم می شود، می تواند در تمام کشورهای اروپای متحد بدون محدودیت عرضه شود و در واقع داشتن این نماد، مجوز ورود به بازارهای اروپایی است.

جالب است بدانید که این واژه فرانسوی بوده و از عبارت ” Communauté Européenneیا Conformité Européenne” منشا گرفته و امروزه به مفهوم “مورد قبول اروپا” به کار می رود. اگرچه که این واژه در سال های اخیر و ناشی از تغییرات قاره اروپا در متحد ساختن دولت های اروپایی دچار دگردیسی شده و با عبارت “Community European” به معنی “اروپای متحد” مورد استفاده قرار گرفته است.

در واقع بعد از جنگ جهانی دوم و اتفاقات پیش آمده بعد از آن تجاربی را در اختیار اروپایی ها قرار داد تا این کشور ها طرح اتحاد اروپا را کلید بزنند.

نکته حائز اهمیت این است که فقط تولیداتی موفق به دریافت نماد CE می شوند که از منظر سلامت، امنیت و مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و در صورت رعایت همه ی این الزامات، نماد CE به آن ها اعطا خواهد شد.

اعتبار این نماد در کیفیت به قدری بوده که محصولات تولید شده تحت استاندارد CE از همه جهت مقبولیت داشته و کشورهای مختلف جهان از جمله ایران به آن ارج می نهند.

اهداف نماد CE

روند استاندارد CE اروپایی برای محصولات مختلف که مشمول دستورالعمل رسمی CE می شوند از این قرار است:

  • هماهنگی قانون گذاری همه مناطق در اروپا
  • ایجاد ذخیره مالی برای تولیدات
  • بالابردن ایمنی محصولات
  • امکان نظارت مسئولان با یک روند یکسان که قابل کنترل باشد.

از این رو که اتحادیه اروپا به دنبال کسب یک بازار واحد است، الزاماتی را برای تولیدکنندگانی که به دنبال فروش محصولات خود در اروپا بودند، ایجاد کرده تا محصولاتی با دستورالعمل های CE تولید نمایند.

در واقع سیستمی از نظر استاندارد CE پذیرفته است که از لحاظ:

  • حصول اطمینان از کیفیت

  • حصول اطمینان از ایمنی

  • رعایت الزامات ایمنی

مورد تایید نماد CE باشد.

اگرچه که به صورت تخصصی این نماد برای صحه گذاری کیفیت یک دستگاه تصفیه آب الزامی نیست، اما وجود این نماد برای دستگاه تصفیه آب نشان دهنده ی کیفیت بالای محصول تولید شده می باشد.

البته گاهی ممکن است محصولی این نماد را نداشته باشد اما از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد که علت این امر صادر نشدن محصول به اروپاست.

بد نیست بدانید که برخی از تولیدکنندگان چینی از نمادی بسیار شبیه به CE برای محصولات خود استفاده می کنند که مخفف عبارت “CHINA EXPORT” به معنای صادرات چین می باشد که البته مورد قبول اتحادیه اروپا نمی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.