وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی چیست؟

0 544

هر کدام از قطعات به کار گرفته شده در دستگاه تصفیه آب خانگی نقش خاصی را به دوش می کشند. وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی نیز به صورت کامل مشخص شده و بر طبق آن عمل می کند. نتیجه عملکرد مناسب اجزای مختلف، آب تصفیه شده و گوارایی می باشد که در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. در دستگاه های تصفیه آب مجهز به فناوری اسمز معکوس، پمپ قطعه ای حائز اهمیت به شمار می رود. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این مورد هستید، ادامه مطلب را از زلال آب پیگیری نمایید!

فناوری اسمز معکوس یا همان RO) Reverse osmosis) به پمپ وابسته است؛ از آنجایی که جریان اسمزی به فشار بالایی برای عبور آب از فیلتر ممبران نیاز دارد، قدرت پمپ، پارامتری تعیین کننده برای تمایز دستگاه های تصفیه آب مختلف به شمار می رود.

تصورات غلطی مبنی بر کافی بودن فشار آب لوله کشی شهری برای دستگاه تصفیه آب وجود دارد، اما باید بدانید که اسمز معکوس به فشاری بالاتر از مقدار معمولی آب شهری نیاز دارد. سعی شده در این مطلب وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی به طور کامل شرح داده شود تا ایرادات احتمالی آن را در آینده بهتر درک نمایید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پمپ چیست؟

تاکنون پمپ های زیادی در ابعاد، مدل، قدرت و ولتاژهای مختلفی ساخته شده اند که البته هر کدام برای منظور خاصی استفاده می شود. این وسیله در تعریف عام، آب را با فشار زیاد در لوله ها به جریان در می آورد. همچنین دارای قسمت برقی است که به آن الکترو موتور گفته می شود.

تاکنون به صورت کلی سه نوع پمپ عرضه شده است:

  1. پمپ هایی که آب را از نقطه ای به نقطه ی دیگر انتقال می دهند. مانند پمپ آب ساختمان
  2. پمپ هایی که آب را در مسیر بسته ای به چرخش در می آورند. مانند پمپ دیگ آب گرم موتورخانه
  3. پمپ هایی برای ایجاد فشار بالا و دبی پایین مانند کمپرسور های دستگاه های خنک کننده و تصفیه آب.

مشخصا مبحث مورد نظر ما نوع سوم پمپ های تولید شده می باشد، چراکه اسمز معکوس به فشار بالایی نیاز دارد.

وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی

وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی

از منظر برخی افراد، تصفیه آب محدود به عبور آب از چند فیلتر می باشد، اما این دیدگاه به اندازه کافی منطقی به نظر نمی رسد. آلودگی ها و عوامل بیماری زای موجود در آب در سطوح مختلف ماکروسکوپی (قابلیت مشاهده یا چشم) و میکروسکوپی (غیر قابل مشاهده با چشم) وجود دارند. هر کدام از فیلترهای تصفیه آب نقش متفاوتی در این فرایند دارند که پرداختن به هر کدام از آن ها بحث جدیدی را باز خواهد کرد.

بخش اعظم قدرت تصفیه آب وابسته به فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر با دارا بودن منافذ بسیار ریز تقریبا تمام آلودگی ها را از آب حذف می کند. وجود این منافذ ریز و فشردگی ورق های ممبران، فشار بالایی را برای عبور دادن آب می طلبد که در حالت عادی امکان پذیر نیست. از این رو از پمپ تصفیه آب خانگی در ساختار دستگاه های RO استفاده شده است.

در جریان اسمز طبیعی فشاری از سمت آب سبک به سمت آب غلیظ وجود دارد تا تعادل مایع برقرار گردد. اما دستگاه های تصفیه آب که از فناوری اسمز معکوس استفاده می کنند، فشاری بالا برای معکوس کردن جریان اسمز طبیعی نیاز دارند تا املاح اضافی و آلودگی های آب را خارج کنند. این فشار بالا برای فیلتر ممبران از سوی پمپ تصفیه آب خانگی تامین می گردد. به طور معمول و برای فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی فشاری بین 80 تا 130 PSI نیاز می باشد.

در پایان

واضح است که قدرت پمپ بر کیفیت آب خروجی دستگاه اثر بخش است. بنابراین برای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید قدرت پمپ و نوع آن را نیز مورد توجه قرار دهید. با توجه به وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی اهمیت این قطعه بر عملکرد مطلوب دستگاه تصفیه آب محرز شد.

در صورتی که قصد تهیه پمپ جدید برای دستگاه تصفیه آب خود دارید، انواع مختلف پمپ در قسمت فروشگاه سایت زلال آب عرضه شده که دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است. شما می توانید با انتخاب صحیح، عملکرد مناسب دستگاه خود را ضمانت کنید.

شما با سر زدن به بخش های مختلف سایت زلال آب، اطلاعات مفیدی را در مورد تصفیه آب بدست خواهید آورد. همچنین بخش آموزش به صورت ویژه ای به طرح موضوعات اساسی و عیب یابی دستگاه تصفیه آب پرداخته که خواندن آن خالی از لطف نمی باشد.

شما می توانید با اشتراک گذاری مطلب فوق ما را در رسانه های اجتماعی خود محبوب کنید.

به علاوه بخش نظرات، بستر مناسبی را برای طرح مشکلات شما فراهم نموده که می توانید با استفاده از آن راه حل مشکلات خود را پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.